5 ONLINE SHOOPING TIPS + GAMISS.COM HAUL

1:33 PM


[ ENG ]
I've never been a fan of online shopping, and maybe I'm just looking for excuses because I'm afraid of it, and probably half of you who reads it also has similar feelings. Learned by other Internet surfers i don't trust online shops because you never know who you pay and for what exactly because you do not know what will be waiting for you in the package. And probably if I wouldn't decided to work with gamiss.com I would not even think about shopping clothes online and although I can not promise you that every store will satisfy your expectations and online shopping will always be safe but I can honestly say that my purchases were absolutely satisfying and I fully recommend the brand gamiss and because I do not throw words to the wind I have for you 5 reasons why I trusted and loved them.

1 | Choice
Ok, here none of us have a problem choosing clothes is nothing difficult for us especially because the whole site is divided into categories and in each of them we can find hundreds of fashionable variants to choose from. Something that is very helpful is a system that shows clothes you might like based on your choices and reminds you of the ones you liked but never found a place in your basket whole process is simple and formalities are not complicated and do not take much time.

2 | Payment method
Often the payment seem to be most risky and therefore most of us do not decide to shop online because we do not trust the seller. However, most sites like gamiss.com are forward customer expectations and offer paypal so you do not have to reveal your account and card information.

3 | Shipment
Something that I really appreciate in this type of sites is if they decide to be honest and inform me about each step throughout the process from the moment I picked up my order for delivery, I was constantly informed about my shipment. The site pledged to pack my order and give it to the courier service within three days and then informed me till the delivery.

4 | Delivery
I was slightly worried when I saw that the shipment could take 10 to 25 days. It was explained to me that everything depends not on the site but from the courier company that took over the package and so for 11 days I was stressed that the package would arrive in Poland when I was moving out to other country and Here clothes have landed under my door faster than I would have expected.

5 | Package
Often frustration comes up here because what we find in the package is not what we saw in the picture on the site and that is why we stopped trusting online shops. All you see in the pictures are the things I ordered with links to the site where you will find them, I think no site can guarantee you that the clothes will look like in pictures but the ones I ordered do not differ from reality and they are not disappointing because gamiss uses photos of girls who have tried these clothes and are therefore more authentic.

PS. If I have to be honest my favorite purchase is this leather purse that you see in the first photo so in the next order I will consider several other models of bags recently on site appeared some interesting new ones check them out, you will find them HERE

[ PL ] 
Nigdy nie byłam fanką zakupów w internecie a może po prostu szukam wymówki bo piekielnie się tego boję i pewnie połowa z was, która to czyta tez ma takie odczucia. Nauczona doświadczeniem innych internautów nie ufam sklepom internetowym i wystrzegam się tego jak ognia bo nigdy nie wiadomo komu płacisz i za co dokładnie bo nie wiesz co będzie na ciebie czekało w paczce. I pewnie gdyby nie to, że postanowiłam współpracować z gamiss.com dalej nawet nie myślałabym o zakupach w internecie i chociaż nie mogę wam obiecać, że każdy sklep zadowoli wasze oczekiwania i zakupy online są zawsze bezpieczne to mogę was w pełni zapewnić, że moje zakupy właśnie takie były i w pełni rekomenduję markę gamiss a że nie rzucam słów na wiatr to mam dla was 5 powodów dla których im zaufałam i pokochałam.

1| Wybór
Ok, tutaj żadna z nas nie ma problemu wybieranie ciuchów to przecież dla nas nic trudnego tym bardziej, że cała strona jest podzielona na kategorie a w każdej z nich setki modnych wariantów do wyboru. Coś co bardzo pomaga to system, który pokazuje ciuchy, które mogłaby by ci się spodobać na podstawie już przez ciebie wybranych oraz przypomina ci o tych, które ci się spodobały ale nigdy nie znalazły miejsca w twoim koszyku do tego cały proces jest dziecinnie prosty a formalności nie są skomplikowane i nie zajmują dużo czasu.

2| Sposób płatności
Często to właśnie płatność stanowi największe ryzyko i dlatego większość z nas nie decyduje się na zakupy online bo nie ufa sprzedawcy. Jednak większość stron w tym gamiss.com wychodzi na przeciw oczekiwaniom klientów i oferuję płatność paypal dzięki czemu nie musicie zdradzać danych konta i karty.

3| wysyłka
Coś co bardzo doceniam w tego typu stronach to jeśli decydują się być szczerzy i informują o każdym kroku w ciągu całego procesu. Od momentu w którym wybrałam swoje zamówienie do dostawy byłam stale informowana o przebiegu mojej wysyłki .Strona zobowiązała się zapakować moje zamówienie i nadać je firmie kurierskiej w ciągu trzech dni a następnie poinformowała mnie o sposobie doręczenia.

4| doręczenie
Byłam lekko zaniepokojona kiedy zobaczyłam, że wysyłka może potrwać od 10 do 25 dni wyjaśniono mi, że wszystko zależy nie od strony a od firmy kurierskiej, która przejęła paczkę i tak przez 11 dni stresowałam się, że paczka dotrze do polski kiedy już się wyprowadzę do innego kraju a tu proszę ciuchy wylądowały pod moimi drzwiami szybciej niż bym się spodziewała.

5|  Pakunek
Często to właśnie tu pojawia się rozgoryczenie i frustracja bo to co znajdujemy w paczce mija się z tym co widzieliśmy na zdjęciu na stronie i własnie dlatego przestaliśmy ufać sklepom internetowym. Wszystko co widzicie na zdjęciach to zamówione przeze mnie rzeczy z linkami do strony na której je znajdziecie, myślę, że żadna strona nie może wam zagwarantować, że ciuchy będą wyglądać na zdjęciach tak jak na żywo ale te które zamówiłam nie odbiegają od rzeczywistości i mnie nie rozczarowały może dlatego, że gamiss używa zdjęć dziewczyn, które wypróbowały te ciuchy i dlatego są bardziej autentyczne. 

PS. Jeśli mam być szczera to moim ulubionym nabytkiem jest skórzana torebka,która widzicie na pierwszym zdjęciu dlatego w następnym zamówieniu rozważę kilka innych modeli torebek pojawiło się kilka ciekawych nowości znajdziecie je TUTAJ

WORN


Leather Design Crossbody Bag -> click here

Bohemian Polka Dot Baggy Maxi Slip Dress -> click here

Elegant Openwork Beam Waist Flounce Chiffon Women's Dress -> click here

Off The Shoulder Striped Bikini Set -> click here

Bucket bags -> click here
 
POST MADE IN PARTNERSHIP WITH GAMISS.COM
POST POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z GAMISS.COM

You Might Also Like

0 komentarze

Subscribe