HOW TO WEAR | JEANS

1:54 PM


[ ENG ]

Trends are coming and going away but one thing does not change jeans are always! Not depending on their color, shape, length and label jeans are indistinguishable in any situation. I love that one pair with different stylizations can give the opposite effect, add a bit of class or create a rebelious look. Jeans are for everybody and can be good background to personal style, Celine Dion full of grace and feminine energy is wearing jeans as well as rebellious Rihanna and they both are wearing them in different way showing personal style and the result is the same comfort combined with style.

How not to get crazy in a shop surrounded by a million different varieties of jeans, which one you should choose and why, which jeans are irreplaceable in the women's closet and how to wear jeans to get most of it? If you want to know the answers scroll below to see more of the article...

In my opinion, choosing the perfect jeans depends on three factors, the first one that I always consider and the most important is the comfort, the jeans were created to feel good in them and of course to emphasize our strengths and cover the defects so it is very important to match the fashion Jeans for your shape and the obvious factor that forces us to buy more and more new pairs of jeans is of course fashion and style, and although the jeans seem to be simple and simply useful, the trends are exerting pressure on us to buy new and more and more puzzled ones. Learing from my experience I can say that sometimes what is fashionable and nice on hangers will not fit in the closet and we will still go back to our old jeans. So how to choose perfect ones and never regret?

[ PL ]

Trendy przychodzą i odchodzą ale jedno się nie zmienia jeansy są zawsze! Nie zależnie od ich koloru, kształtu, długości i metki jeansy są niezastąpione w każdej sytuacji. Uwielbiam je przede wszystkim za to, że jedna para zestawiona z dwoma różnymi stylizacjami może dać odwrotny efekt, dodać kobiecie klasy lub więcej luzu. Jeansy noszą kobiety takie jak Celine Dion pełne wdzięku i kobiecej energii a także zbuntowana Rihanna i choć każda z nich nosi je na swój sposób to efekt jest ten sam wygoda połączona ze stylem. 

Jak nie dać się zwariować w sklepie w otoczeniu miliona przeróżnych odmian jeansu, które wybrać do jakiej sylwetki, jakie jeansy są niezastąpione w kobiecej szafie i co i jak założyć do jeansów żeby wydobyć z nich to coś? Jeśli jesteście ciekawe odpowiedzi i dręczą was te pytania zapraszam na dalszą część artykułu ...

Według mnie wybranie idealnych jeansów zależy od trzech czynników, pierwszy, który zawsze biorę pod uwagę i jest najważniejszy to wygoda, jeansy zostały stworzone po to by się w nich dobrze czuć i oczywiście by podkreślić nasze atuty i zakryć wady dlatego bardzo ważne jest by dopasować fason jeansów do swojej budowy i oczywistym czynnikiem, który zmusza nas do kupowania coraz to nowych par jeansów jest oczywiście moda i styl, i choć jeansy wydają się być proste i po prostu użyteczne to trendy wywierają na nas presję do zakupów coraz to nowych i coraz bardziej udziwnionych par a z doświadczenia mogę powiedzieć, że czasem to co modne i ładne na wieszakach nijak nie sprawdzi się w szafie i wciąż będziemy wracać do naszych starych powyciąganych jeansów. Więc jak wybrać te jednocześnie modne i wygodne tak by nie żałować?

SHAPE | FIGURA

Let's start with the fact that no jeans will look good if we choose them only in terms of fashion, because although the most expensive and in all the flowers of the world does not mean that it is perfect for us and our figure. Perfect types of jeans ideal for the various types of figures are shown in the picture above

Zacznijmy od tego, że żadne jeansy nie będą wyglądać dobrze jeśli wybieramy je tylko pod względem modowym, bo choć najdroższe i we wszystkie kwiatki świata to wcale nie znaczy, że idealne dla nas i naszej figury. fasony idealne dla różnych typów figur przedstawione na obrazku powyżej

COMFORT | WYGODA

There is nothing that can match the comfort of jeans and at the same time be suitable for any occasion, the art is to find jeans almost perfect with wonderful soft material and same time stylish, which emphasizes not only our style but also the strengths of the figure. What makes the jeans comfortable? especially the material we choose the soft and delicate material in addition to slightly stretch, avoid jeans with very high weist under the bust because it will be problematic not only while wearing but also while putting and undressing, Material we mistakenly buy in the winter which is really thick and wide because we are looking for clothes which will be wormer is not good idea because it is neither warmer nor more comfortable so we shul avoid them, aloso avoid rigid materials especially in jeans like boyfriend or mommy jeans because the effect will never be nice or comfortable. The brands that I can honestly recommend as jeans manufacturers are primarily mango, whose trousers I wear for years I can not imagine to replace them but also Zara and pull & bear and although they are quite normal and cheap brands you can find there jeans for years that will be Comfortable and fashionable same time.

Nie ma nic co mogłoby się równać z wygodą jeansów i jednocześnie nadawać się na każdą okazję, sztuką jest znaleźć jeansy niemal idealne o cudownym miękkim materiale i fasonie, który podkreśli nie tylko nasz styl ale także atuty figury. Co świadczy o wygodzie jeansów, przede wszystkim materiał wybierajmy te o miękkim i delikatnym materiale w dodatku lekko rozciągliwym, unikajmy jeansów z bardzo wysokim stanem pod sam biust bowiem będzie uwierał i jest problematyczny nie tylko podczas noszenia ale także podczas zakładania i ściągania, jeansy o grubym materiale mylnie kupujemy na zimę bo nie jest on ani cieplejszy ani tym bardziej wygodny unikajmy sztywnych materiałów zwłaszcza w jeansach typu boyfriend lub mommy jeans gdyż efekt nigdy nie będzie ani ładny ani wygodny. Marki, które z czystym sumieniem mogę polecić jako producentów jeansów to przede wszystkim mango, których spodnie noszę od lat nie wyobrażam sobie ich wymienić ale również Zara oraz pull&bear i choć są to sieciówki to jeżeli dobrze poszukamy to znajdziemy jeansy na lata, które będą nie tylko wygodne i modne.

STYLE | STYL

Just as each of us has a different style jeasns don't have to be all the same, designers are racing on new ideas to improve the jeans but I think it is better to stay with the classic shapes and not experiment because it does not always come out good for us especially when you don't have time to experiment. I recommend you to look for classic shapes and colors of jeans because these will work much better than beautiful jeans with embroidered flowers that do not always fit us, our style and even more to the content of our closet and this rule applies to most jeans promoted by the stars and designers. Remember sometimes less is more and jeans should be the backdrop of outfit and not her sometimes bad center. The jeans that you should have in your closet are: bright and dark skinny jeans, mommy jenas and boyfriend jeans those are reliable in every situation.

Tak jak każda z nas posiada inny tak i jeansy jeansom nie równe, i choć projektanci prześcigają się w coraz to nowych pomysłach na ulepszenie jeansów, myślę, że lepiej pozostać przy klasyce i nie eksperymentować bo to nie zawsze wychodzi nam na dobre, jeśli nie macie czasu na eksperymenty polecam szukać klasycznych kształtów i kolorów jeansów bo te sprawdzą się znacznie lepiej niżeli piękne jeansy z haftowanymi kwiatami, które nie zawsze pasują do nas, naszego stylu a tym bardziej do zawartości naszej szafy i ta zasada tyczy się większości jeansów lansowanych przez gwiazdy i projektantów. Pamiętajcie czasami mniej znaczy więcej a jeansy powinny być tłem stylizacji a nie jej niekiedy przykrym centrum. Fasony jeansów, które powinny znaleźć się w twojej szafie to: jasne i ciemne skinny jeans, sprane mommy jenas oraz boyfriend jeans niezawodne w każdej sytuacji.

Choosing the perfect jeans is an individual matter depending on the figure and style, but I assure you that none of us can live without one pair of bright and dark jeans because jeans are such like sweatsuits that you can show up everywhere so why not use it? Seeking your ideal couple start by analyzing your shape and style, go shopping and honestly choose them by other aspects then fashion only, because jeans can last you for years, match your jeans in terms of you, then enjoy the comfort and style they provide!

Wybranie idealnych jeansów to indywidualna sprawa zależna od figury i stylu jednak zapewniam, że żadna z nas nie może się obejść bez chociaż jednej pary jasnych i ciemnych jeansów bo jeansy to takie dresy, w których możesz pokazać się wszędzie więc dlaczego z tego nie korzystać?  Poszukiwania swojej idealnej pary zacznij od analizy swojej sylwetki i stylu, wybierz się na zakupy i rzetelnie podejdź do tematu bo jeansy mogą ci służyć przez lata, dobierz jeansy pod względem swojego wizerunku nie pod względem trendów a następnie ciesz się wygodą i stylem jaki ci zapewniają! You Might Also Like

0 komentarze

Subscribe